Świat AGD
Pokaż filtry

Drożdże winiarskie – niezbędny składnik każdego przepisu na wino

Drożdże winiarskie są specjalnym szczepem grzybów, które znalazły swoje zastosowanie w procesie fermentacji wina. Amatorzy domowych win wiedzą, iż bez drożdży nie uzyska się tego aromatycznego trunku. Najprościej rzecz ujmując – bez obecności drożdży nie można zamienić owoców w wino. Drożdże winiarskie to specjalnie wyselekcjonowane szczepy, które gwarantują odpowiedni przebieg procesu fermentacji. Tego typu grzyby pozwalają na wytwarzanie wina w kontrolowany sposób, który przynosi spodziewane efekty.


Dlaczego stosowanie odpowiednich drożdży do produkcji wina jest tak ważne?

Drożdże winiarskie szybko się rozmnażają i doprowadzają do fermentacji owoców, a w konsekwencji – do powstania winnego napoju. Stosowanie drożdży jest bardzo proste. Polega to na proporcjonalnym zmieszaniu ich z wodą i dodaniu do owoców. Wówczas zaczyna się proces fermentacji, który w efekcie końcowym oznacza otrzymanie wina owocowego o określonym stężeniu alkoholu. Każdy – zarówno początkujący jak zaawansowany producent domowego wina wykorzystuje drożdże winiarskie, które – w odróżnieniu od dzikich szczepów – nie powodują niespodziewanych skutków ubocznych.


Środek do klarowania wina – aby Twój trunek nie był mętny

Drożdże winiarskie są stosowane razem z innymi składnikami, które wspomagają proces fermentacji i produkcji wina. Istotnym składnikiem jest środek służący klarowaniu wina, o dużych właściwościach adsorpcyjnych, który wiąże różne substancje zanieczyszczające trunek, powodujące jego mętność. Dzięki temu, wino zyskuje wysoką przejrzystość i odpowiednie walory wizualne.


Do czego służy pirosiarczyn potasu?

Kolejnym ważnym składnikiem potrzebnym podczas domowego wyrobu wina jest pirosiarczyn potasu. To środek przeznaczony do siarkowania moszczu oraz stabilizacji wytwarzanego wina. Stosuje się go w celu zapobieżenia rozwojowi niepożądanych bakterii, dzikich  szczepów drożdży i innych grzybów. Jednocześnie pomaga ustabilizować i wyklarować produkowane wino. Poza dodawaniem pirosiarczynu do nastawu, można nim z powodzeniem dezynfekować sprzęt i akcesoria winiarskie.


Zalety domowej produkcji wina

Domowe wina to wyroby, które są pozyskiwane w oparciu o naturalne procesy fermentacji.  Dobrze wyprodukowane domowe wino jest aromatyczne, smaczne i klarowne. Wytwórca sam selekcjonuje owoce i dobiera akcesoria, które będę go wspierać przy pracy. Dzięki temu wino uzyskuje wysoką klasę ekologicznego produktu, który nie zawiera substancji sztucznie nadających mu określone właściwości.
Odpowiednia odmiana drożdży winiarskich oraz dodanie określonej ilości cukru pozwala uzyskać wino o różnej mocy. Można tutaj uzyskać wino lekkie, o średniej mocy lub mocne. W domowym procesie produkcji wina należy też uwzględnić kwasowość wykorzystywanych owoców. W trakcie nabywania doświadczenia, stosowanie odpowiedniej ilości poszczególnych składników jest coraz bardziej oczywiste.  

Przy produkcji wina warto pamiętać o dezynfekowaniu akcesoriów winiarskich po to, aby  uzyskać trunek o odpowiednio wysokiej jakości. Ponadto, utrzymanie przyborów w czystości, zapobiega rozwojowi wirusów i bakterii, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Drożdże, pożywki i środki do klarowania wina to niezbędne w procesie produkcji składniki, dzięki którym możliwy jest właściwy przebieg procesu fermentacji. Jest to podstawa przygotowania dobrego trunku, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie składniki, stosowne do danego rodzaju wina. Oferujemy Państwu szeroki wachlarz specjalistycznych produktów, w tym drożdże w płynie oraz suszone i środki do klarowania polskiej  marki Biowin / Browin.


Widok:
Kontakt

TELEFON: +48 739 229 685

TEL./FAX: (61) 661 61 39

E-MAIL: sklep@swiat-agd.com.pl

Adres i nr konta

 

 

 

do góry