Świat AGD
18.08 2021

Jak wybrać kokilki i co w nich podawać

3

Kokilki, czyli małe, charakterystyczne, żaroodporne miseczki zwane również ramekinami lub dipówkami powinny znaleźć się w każdej kuchni. Są to idealne naczynia do przyrządzania i serwowania słodkich i wytrawnych sufletów, musów, dipów, puddingów, zapiekanek oraz zimnych przekąsek, przystawek i sałatek. W kokilkach upieczemy także mini babeczki i muffinki oraz przyrządzimy wykwintny francuski deser – crème brûlée. Jakie kokilki najlepiej wybrać i jak przygotować w nich przysmaki godne najlepszego szefa kuchni? Podpowiadamy i podsuwamy sprawdzone przepisy.


 

Spis treści:


1. Przeznaczenie i zalety kokilek,

2. Kokilki w domowej kuchni, czyli co najlepiej wybrać,

3. Słodkie i słone przepisy z wykorzystaniem kokilek.

 

Przeznaczenie i zalety kokilek

 

Wiemy już, że kokilki to naczynia, w których możemy przygotować i serwować różne przyjemności podniebienia zarówno na gorąco, jak i na zimno. Ich niewątpliwą zaletą oprócz wytrzymałości na wysoką temperaturę oraz szok termiczny jest pojemność, która waha się od 50 do 250 ml – mieszczą więc porcję przewidzianą dla jednej osoby, a przygotowanego dania nie trzeba przekładać do innego naczynia – kokilki wjeżdżają prosto na stół. Dzięki temu ograniczamy ilość zużytych naczyń, a tym samym oszczędzamy czas i wodę potrzebną do ich umycia. To zdecydowanie ekologiczne rozwiązanie. Kokilki produkuje się najczęściej z porcelany, szkła i ceramiki, a dostępne są zarówno w jednolitych, jak i zróżnicowanych kolorach, dlatego nie ma najmniejszego problemu z ich doborem do reszty naczyń i zastawy stołowej, jakimi dysponujemy. Mają zazwyczaj okrągłą formę, choć spotyka się również kokilki kwadratowe lub kokilki z małym, wygodnym uchwytem. Kokilki okrągłe to idealne foremki do babeczek. Sprawdzają się również doskonale jako foremki do muffinek. Dzięki kokilkom babeczki i muffinki zyskują perfekcyjny kształt i prezentują się elegancko.

 

Kokilki w domowej kuchni, czyli co najlepiej wybrać

 

O tym, że kokilki powinny znaleźć się w każdej kuchni nie trzeba chyba nikogo przekonywać, argumentów jest wystarczająco dużo. Jakie więc kokilki powinniśmy wybrać? Nie ma na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych preferencji i gustów, radzimy jednak, aby zainwestować w cały komplet kokilek składający się z kilku sztuk. Jednak kokilka to zdecydowanie za mało, chyba że nie przyjmujemy gości, a crème brûlée robimy tylko dla siebie☺. Najlepiej sprawdzają się kokilki wykonane z porcelany, ale warto mieć na stanie również kilka kokilek szklanych, w których niektóre dania prezentują się apetyczniej niż w tradycyjnych ramekinach porcelanowych. Ich pojemność i wysokość powinna być zróżnicowana – od najmniejszych 50-mililitrowych, do największych, o pojemności 250 ml. Jeśli chodzi o kształt, najlepiej wybrać kokilki okrągłe, choć oczywiście, tak jak w przypadku koloru, to indywidualna sprawa. Starajmy się jednak, aby nie odbiegały zbyt daleko estetycznie od zastawy, która pojawia się najczęściej na naszym stole – mimo wszystko lepiej zachować spójność.

 

Słodkie i słone przepisy z wykorzystaniem kokilek

Czas na sprawdzone przepisy z wykorzystaniem kokilek. Na początek deser, któremu trudno się oprzeć, czyli crème brûlée. Do jego finalizacji potrzebny będzie specjalny palnik.

 

Przepis na crème brûlée:

 

Składniki (na ok. 5-6 porcji)::

6 żółtek, 
500 ml 30% śmietanki,
ok. 80 g cukru
1 laska wanilii lub 2 łyżeczki pasty waniliowej,
kilka łyżeczek brązowego cukru do dekoracji,
opcjonalnie: owoce, np. maliny lub borówki. 

 

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od zagotowania w garnku śmietanki razem z cukrem i laską wanilii. Jeśli korzystamy z laski wanilii, a nie z pasty, dla wzmocnienia waniliowego aromatu ziarenka wanilii można wydrążyć i zagotować razem z łupinką. Po zagotowaniu odstawiamy śmietankę do wystudzenia i przelewamy ją przez sito, aby pozbyć się wanilii. Następnie dodajemy powoli śmietankę do roztrzepanych w miseczce żółtek i cały czas mieszamy, zwracając baczną uwagę, czy nie powstają pęcherzyki powietrza. Gdy powstanie jednolita, gładka masa, przelewamy ją do kokilek, które wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 110°C. Zapiekamy przez ok. 60 minut, sprawdzając przed wyłączeniem piekarnika, czy masa jest całkowicie ścięta. Jeśli tak, etap zapiekania mamy z głowy. Kokilki zostawiamy w piekarniku, uchylamy drzwi i czekamy aż wystygną, a następnie umieszczamy je na kilka godzin w lodówce. Po wyjęciu kokilek z lodówki czekamy chwilę aż osiągną temperaturę pokojową i przechodzimy do finalizacji deserów, czyli posypujemy je łyżeczką brązowego cukru i opalamy palnikiem do crème brûlée. Gdy cukier zostanie skarmelizowany, dekorujemy każdą kokilkę malinami lub borówkami i podajemy deser prosto na stół. 

 

 

Następny sprawdzony przepis, to owoce pod kruszonką. Kokilka jest najlepszym naczyniem do przygotowania tej smakowitej i zdrowej przekąski. Polecamy przepis z wykorzystaniem jabłek, gruszek i brzoskwiń w syropie.

 

Przepis na owoce pod kruszonką:

 

Składniki (na ok. 5-6 porcji): 

    1-2 łyżki 82% masła,
    1 niezbyt kwaśne, twarde jabłko,
    1 niezbyt miękka gruszka,
    kilka plastrów brzoskwini w syropie,
    rodzynki,
    sok ze świeżej cytryny.

     

    Sposób przygotowania:

     

    Zaczynamy od obrania i pokrojenia jabłek i gruszek, które kroimy w cienkie plastry lub niezbyt drobną kostkę i skrapiamy sokiem z cytryny. Połówki brzoskwini w syropie kroimy na plastry. Następnie do każdej z kokilek dodajemy odrobinę masła i zaczynamy układać poszczególne warstwy deseru. Na początek plastry brzoskwini, następnie kilka sztuk rodzynków, po nich jabłka wymieszane z gruszkami, następnie ponownie rodzynki i brzoskwinia, a na koniec kruszonka, którą możemy przygotować wcześniej na jeden z czterech sposobów: przez rozcieranie, siekanie, miksowanie oraz na gorąco, z wykorzystaniem patelni. Najszybszy sposób to miksowanie. 

     

    Składniki na kruszonkę:

      100 g schłodzonego masła,
      180 g mąki pszennej,
      100 g cukru.

       

      Masło przed dodaniem do mąki i cukru warto pokroić na mniejsze kawałki – przyspieszy to proces powstania kruszonki. Wszystkie składniki miksujemy do momentu uzyskania wyraźnych grudek. Jeśli nie mamy miksera lub blendera, kruszonkę możemy zrobić tradycyjną metodą – przez rozcieranie lub siekanie. Mąkę i cukier wsypujemy do miseczki, dokładnie mieszamy i dodajemy schłodzone masło. Następnie rozcieramy je w dłoniach lub siekamy nożem razem z pozostałymi składnikami do momentu, w którym powstaną małe grudki o nieregularnym kształcie. 

      Gotowe desery wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180°C i pieczemy przez ok. 25-30 minut, uważając, aby nie przypalić za bardzo kruszonki. 

      Na koniec przepis na coś wytrawnego, czyli mini zapiekanka z makaronu penne i pomidorów we włoskim stylu – prosty i szybki przepis na smakowitą przekąskę lub lekki lunch.

       

       

      Przepis na penne w sosie pomidorowym:

       

      Składniki (na ok. 5-6 porcji):

        ok. 500 g makaronu penne,
        1 puszka krojonych pomidorów bez skórki,
        ok. 400 g passaty,
        łyżka oliwy,
        1 średniej wielkości cebula,
        2-3 ząbki czosnku,
        1 łyżeczka oregano,
        1 łyżeczka majeranku,
        odrobina soli i świeżo zmielony pieprz do smaku,
        ok. 100 g mozzarelli,
        5-6 łyżek startego parmezanu (np. Grana Padano),
        pęczek świeżej pietruszki.

         

        Sposób przygotowania:

         

        Penne gotujemy tak, aby było lekko twardawe. W tym czasie kroimy jak najdrobniej cebulę, a czosnek przeciskamy przez praskę. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dorzucamy cebulę i czosnek i dusimy przez parę minut, uważając, aby nie zrumieniły się. Następnie dodajemy pomidory i passatę oraz przyprawy, całość dokładnie mieszamy i dusimy jeszcze przez kilka minut. W tym czasie ścieramy na tarce lub bardzo drobno kroimy mozzarellę. Ugotowany makaron przekładamy do kokilek, dodajemy przygotowany sos pomidorowy i ok. dwóch łyżeczek mozzarelli. Wszystko jeszcze raz dokładnie mieszamy, a dodatkowo każdą porcję posypujemy startym parmezanem i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Zapiekamy przez ok. 25 minut. Po wyjęciu z piekarnika każdą kokilkę posypujemy posiekaną natką pietruszki. 

        W alternatywnej wersji przepisu na patelni dusimy tylko cebulę z czosnkiem, a pomidory i passatę oraz przyprawy dodajemy dopiero po umieszczeniu makaronu w kokilkach. Dalej postępujemy tak samo. 

         

        Kontakt

        TELEFON: +48 739 229 685

        TEL./FAX: (61) 661 61 39

        E-MAIL: sklep@swiat-agd.com.pl

        Adres i nr konta

         

         

         

        do góry